Uusi Volkswagen Touran
Marraskuu 1st, 2006
Jos nyt olisin hankkimassa autoa, niin uusi Touran saattaisi hyvinkin olla valintani. Tähän on moniakin syitä, mutta jo aiemmin luettelemieni lisäksi Touranissa on kaksi erikoisuutta: 1.4-litrainen TSI-bensiinimoottori, joka kehittää 140 hv tehoa ja siihen DSG-suorakytkentävaihteisto. Kyseessä on tietääkseni ensimmäinen VW:n bensiinimoottori, johon kyseisen vaihteiston saa ja voin kaverin kyydissä oltuani sanoa, että se toimii kuin unelma.
Siinä missä DSG-automaatti hoitaa vaihdot nopeammin ja huomaamattomammin kuin ihminen ikinä kykenee, antaa TSI-moottori mukavan väännön (220 Nm) ja tehon (103 kW) suhteessa sen hilpeän pieneen kokoon - ja kulutukseen (yhd. 7,5 l/100km).
Muutoin VW Touran täyttää kaikki aiemmat vaatimukseni - paitsi hinnan osalta; automaattivaihteet tuppaavat nostamaan sitä hieman. Laskeskelin, että sopivan kokoonpanon hinnaksi tulisi noin 35000 euroa.
Euro NCAPin pisteitä ei vielä ole tullut, mutta olettaisin VW:n hoitavan homman kotiin 5-tähdellä.
Artikkeli on luettu 1349 kertaa. Kuuluu luokkiin: Autot
Jätä kommentti
Sallitut HTML-elementit:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <code> <em> <i> <strike> <strong>
Trackback this post | Subscribe to the comments via RSS Feed