Asuntojen hinnat ennätyskorkealla
Helmikuu 4th, 2007
Onneksi tuli hankittua kämppä oikeaan aikaan.
Tilastokeskus on verrannut asuntojen hintoja kulloiseenkin elintasoindeksiin ja vaikka suomalaisilla on nyt rahaa enemmän kuin koskaan, ovat asuntojen hinnat yli tuplaantuneet vuodesta 1996 siihenkin suhteutettuna:
http://www.stat.fi/til/ashi/2006/04/ashi_2006_04_2007-01-30_tie_001.html
Pääkaupunkiseudulla keskimääräinen neliöhinta on nyt 2860 euroa, koko maassa 1893. Vuosituhannen vaihteessa reilun 1000 euron neliöhinta oli pääkaupunkiseudullakin ihan tavallinen.
Itse en ole taloustiedettä opiskellut, mutta varsin hullulta tuo hintakehitys vaikuttaa. Tuohon kun vielä lisää mahdollisen asuntolainan korot, niin aika hyvän loven saa palkkapussiinsa helposti.
Artikkeli on luettu 772 kertaa. Kuuluu luokkiin: Ajatuksia
1 Kommentti Lisää kommentti
1. Artti Jaakkola | Maaliskuu 2nd, 2007 at 9.25
http://www.yle.fi/uutiset/oikea/id54635.html
Jätä kommentti
Sallitut HTML-elementit:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>
Trackback this post | Subscribe to the comments via RSS Feed