Päivän piristykseksi

Tuazophia Elokuu 16th, 2006

Annika oli päiväkodissa mennyt yksin ilman lupaa sisälle pihalta. Sisällä ollut työntekijä kysyi: “Mitäs sinä täällä teet.” Annika oli saman tien kääntynyt ja sanonut: “Menen, menen.” Hetken päästä neiti oli tullut takaisin ja huikannut ovelta: “Anteeksi, että häilitsin!” Ja mennyt takaisin ulos.

Eilen toruin Annikaa ruokapöydässä, kun neiti porsasteli. Annika kuunteli närkästyneenä toimiinsa puuttumisesta ja vastaus oli: “Kyllä pikkusisko tai pikkuveli ihmettelee teitä.”

Isänsä kanssa leikkiessään Annika päätti, että nyt mennään Jätskimaahan (joku Mansikka-Marjan juttu) ja ojensi isälleen puisen palikan. Artti oletti, että tässä on jätskiä ja söi sen. Annikan ilme muuttui tyrmistyneeksi ja hetken henkeä haukottuaan tyttö sai sanottua: “Isi, sinä söit ilmapallon!”

Edit: Muokattu sanamuotoja.

2 Responses to “Päivän piristykseksi”

  1. Raisaon 20 Elo 2006 at 12:38

    Hih hih… kyllä on ihania nuo lapsukaiset. Kuinka se isi nyt ilmapallon söi ;)

  2. Mervion 23 Elo 2006 at 20:47

    Tämä jaksaa vielä viidennen kerran luettunakin naurattaa :D

Trackback URI | Comments RSS

Leave a Reply

(pakollinen)