Kevätvaatteita

Tuazophia Maaliskuu 23rd, 2007

Lassi autoileeLassille ostin tietysti Lassien puvun, miten sitä nyt Villejen tai Mattien… Tosin vasta kotona tajusin sanaleikin. :) Se vaikutti ihan toimivalta noin materiaaliensa puolesta ja kun ollaan kotioloissa, ei ole niin vakavaa, jos puku ei ole täysin vedenpitävä tms. - ainahan voi mennä sisälle. Värit oli kivat ja koko on 80 senttiä (reilu sellainen). Lisäksi saamme (toivottavasti - tiettävästi) toisen haalarin, jota voi pitää kauppa- ja kyläreissupukuna.

Annika sai Artin serkkupojalta ison läjän vaatteita. Tai, no, oikeastaan Lassi sai, mutta kun sopivat Annikalle, niin käytetään nyt ensin isommalla lapsella. Ovat pitkälti tummansinisiä, mutta tummansininenhän on mainio väri! Lisäksi ostin Reiman takin ja housut. Nyt vain mietin, että onko niitä mieltä pitää päiväkodissa, jossa käyttävät kuitenkin kuravaatteita ja vedenpitävien vaatteiden etu jotenkin tuntuu olevan turha, vai ottaisinko vain kotikäyttöön.

Kenkinä Lassilla on kuvassakin näkyvät nahkaiset kävelykengät. On muuten tosi vaikea löytää pitkään ja kapeaan jalkaan sopivaa kenkää. Nilkkakin kun on niin ohut, että mitään tarrallista ei voinut kuvitellakaan - tosin tuon ikäiselle nyt muutenkin saa olla nauhakengät. Lisäksi Lassin jalkaterä tuntuu kasvavan pituutta ihan silmissä, joten useampien ostoon saa kyllä varautua. Annikalla on vuorilliset kumisaappaat ja lenkkarit. Lisäksi pitää varmasti ostaa ainakin sandaalit molemmille.

Pipot (kuten Lassilla kuvassa oleva), lapaset (kuvassa vielä talvitumput) yms. neulon tai virkkaan itse, jos ei ole vanhoja sopivia. Paitsi, että niin saa juuri sopivia, on minusta myöskin kiva tehdä noita pieniä asusteita, jotka saa nopeasti valmiiksi!

2 Responses to “Kevätvaatteita”

  1. Raisaon 24 Maa 2007 at 16:20

    Onpas hän suloinen :)

  2. Minnaon 24 Maa 2007 at 21:13

    Kyllä on Lassi suloinen…. Odotamme ensi viikonloppua ja neämme hänet “livenä”

Trackback URI | Comments RSS

Leave a Reply

(pakollinen)