“Vauva” osaa kävellä!
Tuazophia Toukokuu 8th, 2007
Lassi oppi sunnuntaina kävelemään. Eikä siis mitenkään tavallisesti, että askel ja sitten myöhemmin toinen, vaan käveli heti ensi kerralla neljä askelta ja sunnuntain aikana meidän olohuoneesta eteiseen n. 7 m. Eilen Lassi käveli jo ilman, että olisi tarvinnut asettaa kävelemään eli päästi irti esim. pöydästä ja alkoi taapertaa. Tänään pikkuherra alkoi jo kanniskella kevyitä esineitä kävellessään. Pyllähdyksiä tietysti tulee vielä usein, mutta onneksi harvemmin muutoin kuin pepulleen. Yksivuotiashan ei enää olekaan mikään vauva, mutta nyt sen huomaa selvästi, että taaperohan tuo. Kameramme (tai muistikortti?) lakkasi juuri sopivasti toimimasta, joten ei kuvaa, mutta on metkan näköistä, kun Lassi töpsöttää menemään.
Puhetta - joko sanan yrityksiä tai ihan vaan jokeltelua - on myös viime päivinä tullut enemmän. Suosikkeja (myös leluina) ovat “eppa”, “brrrr” sekä “bää” ja vähän väliä pitäisi paidan alta etsiä “apa” tai “äiti apa”.
Jonkinlaista oman tahdon etsimistäkin on havaittavissa. Kun jostain asiasta kielletään, saattaa Lassi loukkaantua suunnattomasti ja huutaa kovaa, joskin onneksi lyhyen aikaa. Jos kädessä on joku lelu, se saattaa lentää tiehensä ja sitten itkettää vielä enemmän, kun ei ole leluakaan… Toisaalta Lassi on alkanut paijailla ja menee esim. Annikaa halaamaan vaikka kesken leikin.
- Lassi (626)
Ihanaa, täällä on otettu ensi askeleita!
Voi, tuo on mukavaa aikaa seurailla
Pieni herrahan sitten päätti heti kerralla aloittaa kävelyn eikä mitään vauvan juttuja että askel kerrallaan…